mobile backgroud

WingTsun a grappling

Ke stažení: wtw_34_antigrapling_cz.pdf

Protože je moje výzkumná práce zaměřená na cestu směrem k vnitřnímu WingTun, požádal jsem se Velmistra Olivera Königa, který spolu s DaiSiFu Thomasem Schrönem již dlouho zkoumá problematiku grapplingu a jeho relativní hodnotu v sebeobraně, aby o tomto tématu napsal editorial.

V tradičním WingTsun (Wing Chun, VingTsun) hraje boj na zemi pouze podřadnou roli. Tomuto tvrzení se bude mnoho lidí divit, vždyť WingTsun přeci zahrnuje ChiGerk (lepící se nohy), shazování na zem, padání i kopání na zemi.

Zkušenost ale ukázala, že tradiční formy, partnerská cvičení i jejich kombinace technik na tomto poli moc nepřinášejí. Mnoho následovníků tradičního WingTsun (nebo Wing Chun / VingTsun, atd.) si proto půjčilo techniky a postupy z ostatních stylů – někdy docela otevřeně, jindy jsou ale cizí techniky prezentovány jako autentická část Yip Manova stylu.

Není potřeba se za toto omlouvat. Proč totiž znovu vynalézat již vymyšlené? Zhruba 300 let starý WingTsun systém nespadl hotový z nebe nebo vytesaný do kamenných tabulek. WingTsun není hotový, dokončený a, doufejme, nejspíše ani nikdy nebude.

I v EWTO jsme se nějaký čas zaměřili na toto téma, například GM Kernspecht sám pracoval již v šedesátých letech s wrestlingem, judo a Jiu-Jitsu. Za mých mladých let jsem v Langenzellském zámku praktikoval techniky z wrestlingu, abych se naučil jak se pohybovat na zemi a jak se wrestlerům bránit.

GM prof. Keith R. Kernspecht vždy učil boj na pět vzdáleností (kopy; údery; lokty a kolena; grappling a porazy; boj na zemi) a vysvětloval docela otevřeně, že například program „Kontrola & Omezení“ (překonání soupeře bez jeho zranění) nepatří do tradičního WingTsun programu tak, jak se ho učil v Hong Kongu, ale spíše je převzat z jiných stylů, které se učil předtím.

Ostatní zastávají názor, že WingTsun je tradičně bez přechodů na zem a boje na zemi, a tak WingTsun bojovník nemá žádnou potřebu boje na zemi nebo jeho obrany.

V EWTO vždy usilujeme o výuku WingTsun jako kompletního sebeobranného systému, tudíž musí také obsahovat boj z nevýhodné pozice, tedy boj na zemi. Perfektní sebeobranný systém není jeden samostatný styl, ale spíše kombinace různých milníků, tréninkových metod apod., které musí fungovat za všech okolností.

Osobně mám tu výhodu, že můj učitel GM prof. K.R. Kernspecht se sám učil či studoval mnoho stylů (Judo, JuJitsu, Aikido, Karate, Taikiken Kempo, WingChun, WingTsun, Thai boxing, Escrima, Sumo a různé vnitřní systémy) a dodal nám odvahy se naučit víc od největších expertů v boji na zemi - Sambograpplingu, abychom vyplnili tuto mezeru ve WingTsun.

    

Ke konci minulého století už také experimentoval s prof. Veselinem Margaritovem, jedním z trenérů bulharského národního wrestlingového týmu, používáním jeho ChiSaa proti wrestlingu. To mu dovolilo porovnávat a wrestlingovému týmu to dodalo přístup k aspektům metody WingTsun - ChiSao, načež se znovu po dlouhé době stali Evropskými šampiony. Na internetu je k dispozici video s úryvkem z hodiny s GM Kernspechtem, kdy trénují se světovým šampionem ve wrestlingu. Ve spojení s ChiSaem později vyvinul ChinNa techniky pro zámky, hody atp. Ale dnes už se při boji nerad uchyluje na zem.

Náš SiGung, GM Leung Ting jednou řekl:

"If I could find a better style than my own, I would learn it!"

„Kdybych mohl najít lepší styl než ten můj, naučil bych se ho!“

Toto ukazuje, že ve WingTsun se necítíme povinováni k tradici, ale čistě k funkčnosti. historii WingTsun byly např. techniky dlouhé tyče také přineseny z jiného stylu (Weng Tsun – styl bílého jeřába). Naši WingTsun předci se nejprve naučili tento styl a poté ho modifikovali, aby vyhovoval našim WingTsun principům.

Po exkurzi do odlišných grappling stylů jako wrestling, Sambo, Judo, Sumo a BJJ, jsem došel k závěru, že WingTsun má sice mnoho grapplingových technik, tyto se ale nevyučují efektivně buď kvůli nedostatku tréninkových metod nebo proto, že lidé často fungují jako kloubové panenky a pracují raději pouze s rukama než s celým tělem, tedy torsem, nohama atd. – což je základ pro grappling s hody, kontra hody, prevenci hodů a pohybu na zemi.

Z historické perspektivy věřím, že také v Číně, stejně jako kdekoliv jinde, existovaly wrestlingové metody, ze kterých se vyvíjela různá bojová umění, nebo které alespoň různá bojová umění ovlivňovaly. Co se týká WingTsun ve Fatshanu, je možné, že v tomto specifickém regionu se bojová umění vzájemně podobala struktuře WingTsun: relativně vysoký, vzpřímený postoj, lokty nízko, údery po středu, nějaká forma lepících se rukou atd.

Zápasy se zástupci wrestlingových škol a zvláště bojovníků na zemi se nepořádala. Dokonce ani v Kano's Judo, které se vyvinulo z JiuJitsu, se zpočátku neobjevoval boj na zemi. Jigoro Kano, tvůrce a zakladatel Juda, byl kousavý a jízlivý ohledně boje na zemi: lidé by měli mít tu důstojnost a vzpřímeně se postavit; a ne se kroutit na zemi jako plaz. Estetickému ideálu vzpřímeného postoje byla dána přednost na úkor funkčnosti. Nebyla potřeba vytvářet techniky boje na zemi nebo k obraně před ním, protože se na zemi nebojovalo.

Co je grappling?

Takže co je myšleno pojmem "grappling"? Dovolte mi použít definici z Wikipedie:

"Grappling odkazuje na techniky, manévry a kontra pohyby použité na soupeře pro získání fyzické výhody, jako je vylepšení pozice, únik, složení nebo zranění protivníka. Grappling je obecný pojem, který zahrnuje techniky používané v mnoha disciplínách, stylech a bojových uměních, která jsou praktikována jako bojový sport i sebeobrana."

WingTsun ChiSao, pokud se provádí správně, může být také považováno za formu grapplingu, ale normálně se používá v omezeném rozsahu (ne ve všech pěti fázích) a také je často praktikováno za použití špatných metod. Naučená choreografie partnerské formy - sekce a praktikování prefabrikovných sekvencí technik-neprodukují dobré výsledky. Mnohým to však dává iluzi, že dokážou kontrolovat chaos opravdového boje. Úspěch tedy záleží na správné vyučovací technice.

WingTsun studium a moje cesta ke grapplingu

Jako součást našeho akademického kurzu při studiu bojových umění na Univerzitě v Plovdivu (BG) a na Univerzitě v Derby v Buxtonu, jsme také vyzkoušeli širokou škálu stylů, které zahrnovaly některé grapplingové systémy, jako například Judo, Sambo, wrestling, JuJitsu, Sumo, smíšený bojový systém od Kaicho Jona Bluminga a čínské ChiNaPřirozeně jsme vše také porovnávali s našimi WingTsun chyty, hody, zámky, škrcením a zemařskými technikami.

Pozvali jsme experty z odlišných stylů a já se začal víc a víc intenzivně seznamovat s jejich obsahem. Učili jsme se Sambo od Saladinova, toho času hlavního instruktora bulharské speciální protidrogové jednotky, která také bojovala proti gangům. Prof. Veselin Margaritov, bývalý bulharský národní wrestlingový kouč, nám ukázal, jakým způsobem výborní profesionálové trénují a jaké techniky používají. Expert na JuJutsu Erih Reinhardt nám vysvětlil biomechaniku jeho stylu. Expert na Judoka a Sumo Artur Schnabel (bronzový medailista juda z Olympijských her 1984 v Los Angeles, několikanásobný evropský šampión v Judu a Sumu) nám dal nahlédnout do Juda a Suma. Legenda Kaicho Jon Bluming nás naučil jeho metodu boje na zemi vyvinutou z toho, co ho naučili 'Opa' SchutteDon F. Draeger a Mifune.

Další studia

Spolu s mým kolegou a kamarádem Thomasem Schrönem jsme nějaký čas zvažovali, jak můžeme vylepšit náš trénink v oblasti boje na zemi, hodů atd.. Byli jsme zvláště zaujati tréninkovými metodami používanými mnohými styly a experty. V našem intenzivním hledání té nejefektivnější metody v této oblasti jsme byli na osobní doporučení Kaicho Jona Bluminga konečně odkázáni na legendárního grapplera "Judo" Geneho LeBella. Nechtěli jsme se ovšem učit jen teorii, rozhodli jsme se i pro praktickou instruktáž a jeli jsme na několik týdnů na studijní návštěvu do USA, abychom se mohli učit přímo od GM Gene LeBella a jeho mistrovského studenta GM Gokora Chivichyana.

Během svého aktivního působení zůstal Sensei Gokor neporažen ve více jak 400 zápasech. Systém používaný GM LeBellem a GM Gokorem je mix chytacího wrestlingu, Juda, Samba atd. Chybí mu normální set pravidel, která ovlivňují jednotlivé styly. Škola vyprodukovala mnoho velmi úspěšných mistrovských studentů, např. Rondu Rousey, neporaženou UFC bojovnici, Karen Darabedyan, jednu z nejlepších světových grapplerek, Karo ParisyanaMancela Gamburyana a mnoho dalších šampiónů.

Každý den jsme měli několik tréninkových lekcí se Sensei Gokorem a jeho profesionály. Tréninky navštěvovala osobně i samotná budo legenda Gene LeBelle. Opravoval naše techniky a předváděl jeho grapplingové aplikace. Naše cesta za hledáním metody, která by byla kompatibilní s charakteristikami našeho WingTsun byla více než oceněna! Nezaujaly nás ale pouze inteligentně koncipované technické aspekty, nýbrž také velmi zajímavá tréninková metodika.

Se Sensei Gokorem a jeho studenty jsme našli více než jen další formu sportu jménem grappling. Byli jsme vřele přijati do jeho rodiny profesionálů a amatérů a Sensei Gokor se o nás velmi dobře postaral! Těšíme se na zintenzivnění této spolupráce v budoucnosti a práci s dalšími detaily.

Zavádění našich nejnovějších poznatků

Naše nejnovější poznatky si přirozeně nenecháme jen pro sebe. Pracujeme na adaptaci tréninkových metod pro naší WingTsun sebeobranu, na strukturování technických aspektů a zvažujeme, jak mohou být logicky a hladce zahrnuty do vyučovacích programů. Program pro boj na zemi je nezbytný, ale musí být vyučován čistě a logicky. Střípky tohoto v programu již máme v osnovách pro studenty, ale zkušenosti ukázaly, že toto přiblížení není úplně nejlepší.

Koncept boje na zemi bude určen jako další nadstandartní balíček a pro adepty na zkoušky nebude povinný, protože někteří studenti nejsou schopni bojovat na zemi ať již ze zdravotních důvodů nebo prostě nechtějí. Naším cílem stále zůstává se boji na zemi během sebeobrany vyhnout, ale pokud už na to dojde, každý WingTsun student by měl být dobře připraven!

Spolu s DaiSifu Thomasem Schrönem jsme už začali učit sekce tohoto programu na seminářích, které proběhly v rámci univerzitního tréninkového týdne, a všechny ohlasy studentů byly velmi pozitivní.

Na této problematice stále pracujeme a o aktuálním vývoji vás budeme informovat. Samozřejmě bude i součástí mezinárodních seminářů. Brzy na viděnou!

Hostující editorial od GM Olivera Königa


Zdroj: Internetový EWTO magazin WINGTSUN WORLD
„WT and Grappling“  31/5/2015
Překlad: Jiří Schwertner
Korektura: Kateřina Holubová
Grafická úprava PDF: Jiří Fictum
http://www.wingtsunwelt.com/content/WT-and-Grappling?language=en


 Ke stažení
wtw_34_antigrapling_cz.pdf wtw_34_antigrapling_cz.pdf
wtw_34_antigrapling_cz.pdf
otevřít | stáhnout