O sebeobranu, respektive o možnost naučit se bránit, se v současné době velmi výrazně zvedá zájem. Není divu. Pocit bezpečí, svého vlastního a svých blízkých, patří mezi nejzákladnější lidské potřeby. Je pravdou, že konkrétně my momentálně žijeme v míru a naše společnost je obecně velice vyspělá. Může to zavdávat domněnce, že pocit bezpečí je zaručen a potřeba sebeobrany pro mnohé není aktuální. Realita je však taková, že díky možnosti přístupu k informacím, si dnes mnozí začínají uvědomovat, že do situace, která bezprostředně ohrožuje jejich zdraví, a dokonce i život, se mohou dostat velmi snadno a nečekaně. A to bez sebemenšího vlastního přičinění a i na místech, kde by to nikdy nečekali. Fenomén útoku a šikany se teď navíc rozšiřuje jako trend především mezi mládeží. Na internetu lze čím dál častěji zhlédnout autentická videa, kdy je náhodný kolemjdoucí zcela bezdůvodně napaden (mnohdy velmi brutálně) skupinkou mladých agresorů. Lidé si tak začínají uvědomovat, že se to kdykoliv může stát i jim. A s tím zjišťují, že vlastně nevědí, jak se v této situaci chovat. Nemají osvojený postup, jak ji zvládnout. Nutkání sebeobrany důsledkem toho opět dostává do středu zájmu.
Vzhledem ke skutečnosti, že dnes jsou lidé naprosto zaneprázdněni buď prací nebo vlastními koníčky, jako způsob řešení vyhledávají kurz sebeobrany. Na rozdíl od klasické výuky bojového umění je kurz časově omezen na poměrně krátkou dobu (řádově v měsících), a přitom slibuje naučit se vše, co je třeba. Zlatý důl? Omyl. Pokud si vzpomenete na vlastní mládí a pokud jste dělali pravidelně nějaký sport, jaké úrovně jste například dosáhli po 3 měsících? Stěží základy. Lze to přirovnat třeba ke hře na klavír – za pár měsíců se naučíte noty, stupnice, základy prstokladu, jednoduché skladby, ale k Tureckému pochodu ještě daleko, že? Nebo taková jízda na koni – naučíte se na něm sedět, jít krokem, vysedat se v klusu, možná se i udržíte ve cvalu, ale „rajťák“ z vás rozhodně ještě nebude. Stejné je to se vším ostatním, bojové sporty nevyjímaje.
Aby byl kurz v tak krátkém čase efektivní, učí se na něm většinou výtah technik jako odpověď na určité situace (boj proti noži, s nožem, s tyčí, boj proti více útočníkům atd..), na které se lidé chtějí naučit reagovat. Většinou to bývá to, čeho se nejvíce bojí.
Takové řešení je ale bohužel nesystémové, nekoncepční. V podstatě je to věc, která hodně slibuje, aby uspokojila poptávku na trhu. Je třeba si dát dobrý pozor na to, aby se nedostavil pocit sebevědomí, který mnohdy může být falešný. Ten je pro laika zpravidla ještě nebezpečnější, než neschopnost jako taková. Záleží to velice na lektorovi, který kurz vede! Výhodou je, že počet účastníků na kurzu je omezený. Trenér by tak měl za tu dobu dobře odhadnout charakter studenta a podle toho buď jeho nadšení umírnit do patřičných mezí, nebo naopak u někoho více povzbudit pro lepší výkon.
Já vám spíše vřele doporučuji dobré bojové umění, které staví od základů a kvalitně (což neznamená pomalu). A nechcete-li se mu dlouhodobě věnovat, ukončete jeho studium tehdy, až budou vaše potřeby naplněny. Domnívám se, že i za tu dobu se naučíte více, než v tematicky zaměřeném kurzu. Hodně bojových umění se zaměřuje i na sebeobranu, která je součástí výuky. Nemusíte se tak obávat, že váš cíl – ubránit se- bude v nedohlednu.
Ano, i my nabízíme kurzy. Jsou to povětšinou specifická témata (teleskopický obušek, boj na zemi, atd..). V systému BlitzDefence (blesková obrana) jde o pochopení, co znamená skutečná sebeobrana v reálných situacích, odhaluje a vysvětluje pojem „rituálního boje“ a „fáze rituálního boje“. Naše kurzy často navštěvují ti, kteří již bojové základy mají (není to ale pravidlo).
Jedním z hlavních úkolů kurzů je naučit lidi nebezpečí rozeznávat a vyhýbat se mu, spíš než jim dávat falešné sebevědomí, že se za pár měsíců naučí bezpečně bránit.
Druhým velkým tématem je sebeobrana pro ženy. Zde kurzy víceméně fungují jako informační osvěta pro ženy, které zpravidla přirozeně netíhnou k bojovým uměním. Vyzkouší si modelové adrenalinové situace, aby se vybudily k reakci. Často tak poznávají samy sebe z jiné perspektivy a jsou překvapené, čeho jsou nebo naopak nejsou schopné. Důležité je vštípit účastnicím pocit, že mají právo se bránit v jakékoliv situaci, která je jim nepříjemná, což vyžaduje zbavit je ostychu. Především se učí vytýčit své hranice, střežit je a následně je i bránit. Zmíněné cíle se snažíme za každou cenu splnit, ovšem bojovnice z těchto žen teprve rostou. Snažíme se je přivést k bojovému umění, kde svůj potenciál budou moci plně rozvinout. Chceme ukazovat a šířit krásu WingTsun.
U nás je i v klasické výuce o sebeobranu postaráno v rámci výukového programu BlitzDefence.