Původně tradiční filipínské bojové umění Escrima (můžeme se setkat i s názvy Kali či Arnis). Základní principy použitelné na jakoukoliv zbraň (nůž, tyč, meč, dvouruční meč, dlouhá tyč, a další) řadí Escrimu mezi univerzální a vysoce efektivní systémy. Síla tohoto bojového umění je především v jednoduchosti a efektivitě, což bylo testováno několik století v soubojích mezi filipínskými escrimadory.
Při výuce je nejčastěji rozšířená a používaná ratanová tyč. S její pomocí se učíme základním principům boje s chladnou zbraní. I samotnou tyč pak samozřejmě můžeme použít v boji a při sebeobraně na ulici. Nebo teleskopický obušek jako její obdobu. Naučené principy pak můžeme aplikovat v sebeobraně i při použití předmětů denní potřeby, které mohou improvizovaně posloužit jako zbraň.
Zbraň nám díky své délce umožňuje bojovat a zasahovat i z větší vzdálenosti. Pokud se bráním s tyčí, nebo např. teleskopickým obuškem, mohu si od útočníka snadněji udržet takovou vzdálenost, kdy je pro něho téměř nemožné, aby nám ublížil, zkrátka na nás nedosáhne, a přesto mi jeho zasáhnout můžeme. Po zvládnutí základních principů si pak osvojujeme i rozdílná specifika jednotlivých zbraní, učit se pracovat s dlouhou a krátkou čepelí a proti nim. U zbraně nejde jenom o výhodu, kterou nám může poskytnout, ale pokud ji na sebeobranu použijeme, vždy nám to může přitížit při následné právní dohře, proto je třeba trénovat i taktiku a vědět kdy co a jak použít.
V EWTO školách se Escrima cvičí kvůli velice podobným principům s naším hlavním bojovým uměním WingTsun. Pokud člověk kombinuje bojová umění, která stojí na odlišných principech, může mu to přinášet spíše zmatek. V případě WingTsun a Escrima jde však o souhru a doplnění.
Hlavním představitelem této školy je velmistr Bill Nawman, který je dnes jedním z hlavních představitelů EWTO. Počátky Newman Escrimy se datují do roku 1974, kdy velmistr Bill Newman se začal seznamovat s tímto bojovým uměním. Kořeny tohoto systému vycházejí ze škol působících v Stocktnu v USA...
Zobrazit víceNa vývoj Escrimy měly vliv především vlny přistěhovalců z různých koutů Asie. Prvními obyvateli Filipín byli pravděpodobně Negriti. Asi 200 roků před Kristem začaly migrovat na Filipíny malajské kmeny. Tyto kmeny s sebou přinesli techniky boje s různě dlouhými noži a dýkami...
Zobrazit více