Agrese na ulicích roste! WingTsun je víc než sebeobrana
“Na co čumíš, vole?,” pustí se do Vás zničehonic značně opilý chlápek na ulici. Jak se zachováte? A jak budete reagovat, když na vás vyskočí z auta člověk, kterému jste zabral parkovací místo? Zvládnete tuto situaci? Ubráníte se?
„Agrese a tendence k fyzickému napadení stále více roste. I když dříve platilo, že návštěva velké diskotéky je mnohem nebezpečnější než odpolední procházka po městě, dnes je tomu jinak. Lidé jsou pod větším tlakem, jsou ve větším stresu a reagují zkratovitě,“ říká Lukáš Holub, lektor sebeobrany a bojového umění WingTsun.
„To, že jeden druhé napadne kvůli banalitě vidíme a čteme každý den z médií, proto by měla být sebeobrana dovednost, kterou ovládá každý člověk,“ dodává lektor WingTsun Lukáš Holub, který se WingTsun věnuje přes 20 let.
Podle jeho slov je důvod útoku obvykle u většiny agresorů stejný- vždy touží po tom, aby ukázali svou sílu před skupinou kolegů nebo si potřebují vnitřně dokázat sílu. Svoji oběť si útočník vybere cíleně, nebo jedná impulsivně. Alkohol a různé omamné látky jsou doslova spouští k problémům pro agresora, ale i pro oběť.
Pojďme si říct několik tipů, jak se zachovat správně.
Jste na diskotéce. Jakmile si uvědomíte, že se na Vás někdo zaměřuje, nedejte na sobě nic znát. Obzvlášť, pokud je dostatečně daleko, dělejte, jako byste si ho ani nevšiml. Možná tím totiž vůbec nic nemyslel.
Po několika vteřinách si ověřte, jestli se na Vás stále dívá. Pokud tomu tak je, měli byste mu odpovědět pohledem. Ale jen krátce, nejvýš dvě vteřiny. Pak se podívejte do strany, nikdy ne dolů – to je symbol slabosti.
Poté přichází Váš výstup - vypnout hrudník, udělat se velkým, hlavu nahoru, nasadit poker face.
„Zní to sice možná velmi hloupě, ale rituální boj, při kterém se dva muži chovají jako velké opice, není žádný test IQ. Čím více mu dáte najevo sebevědomí, tím se zvyšují Vaše šance, že si najde jinou oběť.
„Často se mě lidé ptají, proč se někdo vůbec do takových problémů nedostává. Mojí odpovědí je to, že zaprvé z nich vyzařuje sebevědomí a zadruhé mají díky tréninku a zkušenostem jakýsi vrozený radar, který je chrání,“ popisuje Lukáš Holub.
WingTsun není jen sport, bojové umění nebo sebeobrana – skloubila se v něm východní filozofie (pochází z Číny) a přitom dokáže reagovat i na moderní prvky boje.
Jelikož se ve společnosti vyvíjí agrese, mění se i boj a jeho psychologie - a na to vše WingTsun reaguje.
Takže když Vás napadne někdo nožem, zbraní nebo zná kick-box, budete se mu umět ubránit. I přes svou tvrdost a přímost se WingTsun vyznačuje ladností pohybů. Navíc Vás učí pokoře a sebeúctě.
„K tomu, abyste se bojové umění WingTsun učili, nemusíte být svalovec, obr, nemusíte mít předchozí bojové zkušenosti. WingTsun zcela respektuje přirozenou anatomii lidského těla a nedisponuje žádnými nadbytečnými pohyby či nepřirozenými pozicemi,“ říká Lukáš Holub. Evropská WingTsun organizace (EWTO) čítá přes 60 tisíc členů.
Čím je WingTsun odlišný od jiných bojových sportů?
Řekne-li se bojové umění, hodně lidí si představí boj na zemi, přerážení cihel atd.. WingTsun je ale naprosto jiný. Je to systém postavený na univerzálních principech, které fungují v každé situaci. Málokterý jiný sport nebo aktivita Vám umožní takovou souhru prvků jako sjednocení pohybu, duševní rovnováhu, sebezdokonalování, zvýšení sebevědomí, pokoru a úctu. Hlavně jde ale také o užitečnou dovednost. Dovednost ubránit se agresorovi a ochránit svůj život a život těch, na kterých nám záleží.
V dnešní době je na „trhu“ poměrně dost nabídek kurzů sebeobrany – podle čeho si vybírat?
To je pravda. V internetovém vyhledávači na Vás po heslu „sebeobrana“ vyskočí spousta placených i neplacených stránek nabízejících kurzy sebeobrany. Včetně nás. Nelze popřít, že se z toho stává komerční záležitost. U některých kurzů je to však do očí bijící. Zpravidla u takových, které se nezakládají na žádném bojovém umění, nýbrž jsou to jen nahodile zkoncipované metodické manuály na to, jak se ubránit. Pokud ovšem vytrhnete bojové techniky nejrůznějších stylů z jejich konceptu a dáte je dohromady pod vidinou, že teď získáte to nejlepší z nejlepších, nebude to to pravé ořechové. Každé tradiční bojové umění se vyvíjelo a vyvíjí pod rukama svých mistrů dlouhé roky či desetiletí a každý pohyb v něm má své opodstatnění – z něčeho plyne a na něco navazuje. A význam logicky dává tehdy, pokud je bráno jako celek.
Koukám-li na některé reportáže, kde probíhají ukázky zmiňovaných nekvalitních sebeobran, nestačím se divit. Obzvláště, jak laikům předvádějí obranu proti noži. Vše pouze pro atraktivitu, bohužel.
Naprosto chápu, že pro člověka bez bojových zkušeností není dost dobře rozpoznatelné, zda se jedná o kvalitní výuku. Proto bych asi poradil – kromě osobního vyzkoušení prvních tréninků zdarma, které většina nabízí, hledejte si informace o bojovém systému jako celku a jeho použitelnosti. Velmi důležité je také dozvědět se něco o konkrétním lektorovi- praxe, bojové zkušenosti. Vodítkem může být i to, zda tam jsou velmi pokročilí žáci a kolik? Ti také bývají vizitkou trenéra. A v neposlední řadě – poskytují Vám po kurzu nějakou návaznou výuku? To znamená- mají Vás ještě co naučit?
Jak jste se dostal k WingTsun?
Stejně jako mnozí i já jsem si postupně vyzkoušel různé bojové sporty a bojová umění. Na doporučení kamaráda jsem v devatenácti letech začal s WingTsun. Mezi mými kolegy a trenéry jsou tací, co vyzkoušeli Karate, Aikido, Judo, Kempo, Kendo, trénovali i brazilské Jiu Jitsu, Kick box, Thai box. Všechna vyjmenovaná umění mají něco do sebe, ovšem většinový názor, proč po letech hledání zakotvili u WingTsun je takový, že se v něm střetávají všechny cesty bojových umění a kromě sportovního či duchovního pojetí oceňují právě jeho funkčnost a flexibilitu adaptovat se na reálný boj. Nyní se WingTsun věnuji již přes 20 let a vedu školu na Praze 2 ve Štěpánské ulici. Nyní najdete v Česku 17 WingTsun škol.
Kdy se naučím bránit?
Naší prioritou je naučit naše studenty, jak se ubránit. Můžeme říct, že po prvních pár lekcí jsou naši žáci na případný konflikt připraveni mnohonásobně lépe než před příchodem. Nutno ale zdůraznit, že se nejedná pouze o povrchní naučení sebeobrany –principy následně učíme více a více do hloubky a nezanedbáváme přitom funkčnost.
Chcete-li vědět, co se naučíte během prvního roku, doporučuji video o tom, co se naučíte a čím je WingTsun výjimečný.
Je WingTsun pro každého?
V zásadě se dá říci, že ano. S ohledem na věk, pohlaví, výšku nebo váhu zde žádné limity nejsou. Mezi našimi žáky jsou i někteří s fyzickým handicapem, jde jen o to přizpůsobit výuku jejich možnostem. Máme ověřeno, že to lze. Na druhou stranu po žácích vyžadujeme hodnoty, které v nich „pěstujeme“, jako jsou sebeúcta, pokora, disciplína.
Zkuste první trénink WingTsun zdarma
Přijďte si vyzkoušet WingTsun na vlastní kůži, za první zkušební hodinu nic neplatíte.
Školy WingTsun najdete po celé České republice.
Přečtěte si také informace o tom, jak probíhá WingTsun zkušební trénink.
Zde se pak můžete podívat na téma kurzy sebeobrany.
Odkaz na článek v iDnes: "Agrese na ulicích roste! WingTsun je víc než sebeobrana"